Strona główna

Jak i kiedy zbierać borówki?

Borówka amerykańska to coraz popularniejsza w Polsce alternatywa dla zwykłych leśnych jagód. Choć owoce wyglądają podobnie, to jagód można sobie nazbierać nawet na spacerze w lesie, a borówka wymaga niełatwej uprawy i zbioru w określonym terminie. Kiedy i jak zbierać borówkę amerykańską? Co ubrać na zbiory?

Jak ubrać się do zbioru borówek?

W przypadku zbioru z kilku przydomowych krzaczków ubiór nie jest aż tak istotny. Jeśli jednak posiadamy plantację borówek na sprzedaż, zbieranie zajmie sporo czasu, więc ubiór warto przemyśleć. Na pewno nie zakładamy żadnych porządnych rzeczy, tylko raczej codzienne, których nie będziemy bali się ubrudzić. Najlepiej założyć ubranie typowe do pracy w ogrodzie czy na roli. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również pogodę. Jeśli zbieramy borówki w chłodniejszy dzień, to ubierzmy się tak, żeby było nam ciepło, ale też oczywiście wygodnie. W ciepły dzień zaś, zwłaszcza gdy będziemy zmuszeni zbierać owoce w godzinach południowych lub wczesnopopołudniowych, lepiej ubrać lekkie, przewiewne rzeczy takie jak Mybaze.com/pl/szorty-damskie/sinsay/ , które pozwolą na komfortową pracę nawet przez kilka godzin.

Kiedy zbierać borówkę amerykańską?

Termin zbioru borówki amerykańskiej zależy od wielu czynników. Choć zwykle przypada około 2,5 miesiąca od kwitnienia, najczęściej w maju, nierzadko może być inaczej. Wszystko zależy od gleby, warunków pogodowych czy sposobu cięcia. Jeśli w marcu i kwietniu panuje jeszcze bardziej zimowa aura niż wiosenna, terminy zabiegów pielęgnacyjnych, a co za tym idzie dojrzewania i zbioru owoców mogą się opóźnić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nigdy nie zbierzemy wszystkich owoców od razu w pierwszym zbiorze. Kolejne zbiory należy przeprowadzać co najmniej raz na tydzień, a nawet częściej jeśli jest taka potrzeba. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie owoce będą szybciej dojrzewały, a do przetrzymania na krzaku nie można dopuścić, gdyż tracą wtedy swoje właściwości smakowe i wygląd, a także stają się mniej odporne na transport i przechowywanie. Warto także pamiętać, że im bardziej dojrzałe borówki, tym słodsze, więc jeśli ktoś nie chce bardzo słodkich, trzeba je zebrać jak najwcześniej. Podobnie w przypadku zbioru do przechowywania lub na sprzedaż, kiedy konieczny jest transport, borówki należy zbierać wcześniej, aby były jak najwyższej jakości.

Jak zbierać borówki amerykańskie?

Dojrzałe owoce są idealnie wybarwione i tylko takie należy zbierać. Zielone i nie do końca wybarwione należy pozostawić na dłużej na krzaku. Ponadto jeśli zauważymy, że owoce stawiają opór przy zrywaniu zamiast lekko opaść z szypułki na dłoń, również oznacza to, że należy jeszcze poczekać. Istnieje oczywiście mechaniczna technika zbioru, jednak w Polsce borówki zbiera się ręcznie. Zbierając borówki należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby ich nie uszkodzić, a to niestety nie jest trudne, nawet mimo tego, że mają nieco twardszą skórkę niż zwykłe jagody. Trzeba uważać, aby nie pozbawić ich naturalnej woskowej ochrony. Jeśli od razu chcemy je jeść, nie musimy się o to aż tak martwić, ale jeśli chcemy przechowywać lub transportować, musimy wziąć to pod uwagę. Najlepiej odrywać owoce delikatnie kciukiem, aby wpadały do otwartej lekko dłoni. Staramy się w ten sposób nie dotykać owoców i pozwalać, by same wpadały w rękę. Zebrane owoce należy chronić przed słońcem, więc jak najszybciej powinny trafić do chłodni. Najlepiej zbierać borówki w nieco chłodniejszy dzień lub unikać pory południowej.

Projekt i wykonanie: www.e-lan.com.pl

Gospodarstwo Rolne Janiny i Stefana Reska
Sławoszyno, ul. Spacerowa 7