Strona główna

Borówka amerykańska - naturalne źródło witamin, fitoestrogenów i przeciwutleniaczy
Pochodząca z Ameryki Północnej borówka wysoka stała się owocem XXI wieku nie tylko ze względu na walory smakowe swych owoców, ale też dobroczynne działanie na zdrowie człowieka.
Owoce borówki wyróżniają się dużymi zasobami cennych składników odżywczych, co sprawia, że są cennym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Bogate są w mikro- i makroelementy, w szczególności wapń, fosfor i potas. Zawierają znaczne ilości sodu i żelaza, tianiny, ryboflawiny, niacyny oraz witaminy A.


Właściwości lecznicze borówki amerykańskiej:

 • Reguluje ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych, zapewnienie elastyczności i prawidłowej przepuszczalności naczyniom włosowatym..
 • Pomocna w leczeniu cukrzycy. Świeże owoce oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą podobnie jak insulina, regulującą poziom cukru we krwi. Suszone liście są jednym ze składników diabetosanu, mieszanki ziołowej dla cukrzyków.
 • Chroni wzrok, przeciwdziała zmęczeniu oczu, pomaga w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka.
 • Chroni przed chorobami serca, zmniejszając poziom "złego" cholesterolu, a zwiększając poziom "dobrego". Dzięki znajdującym się w owocach pierwiastkach mineralnych, zwłaszcza selenie, cynku, miedzi i manganu, oraz witamin C, A, B, PP. Swój znaczący udział ma w tym również błonnik, dzięki któremu spora część cholesterolu jest usuwana z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną do układu krwionośnego.
 • Działa skutecznie w profilaktyce chorób nowotworowych - zawarte w borówkach amerykańskich fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, blokują skutecznie działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych ( niektórych nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby), zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podobne antynowotworowe właściwości mają też obecne w borówkach dwa kwasy - foliowy i egalowy. Ten pierwszy chroni organizm przed rakiem macicy, a w czasie ciąży umożliwia prawidłowy rozwój płodu w łonie matki. Egalowy natomiast przeciwdziała rozwojowi nowotworów płuc, przełyku oraz krtani.
 • Liczne, drobne nasiona i pektyny zawarte w owocach korzystnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
 • Dobroczynnie działa na układ nerwowy i skórę.
 • Działa uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy z borówki leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.
 • Ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.
 • Zawiera przeciwutleniacze niszczące wolne rodniki - spośród 40 owoców i warzyw uznawanych za naturalne źródła antyutleniaczy borówka amerykańska ma ich najwięcej. Wolne rodniki to nieprawidłowo zbudowane atomy tlenu, będące ubocznym produktem przemiany materii, niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Utleniając cholesterol, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, która może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
 • Pomaga usuwać wszelkie toksyny z organizmu.
 • Odwraca przychodzące z wiekiem ubytki pamięci - substancje zawarte w owocach poprawiają istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.
 • Zawiera błonnik, który poprawia trawienie i skraca przebywanie pokarmu w przewodzie pokarmowym.

Projekt i wykonanie: www.e-lan.com.pl

Gospodarstwo Rolne Janiny i Stefana Reska
Sławoszyno, ul. Spacerowa 7